להוציא לאור ספר

תמונה של חתול יושב על ערימת ספרים בתוך מריצה. פוסט: להוציא לאור ספר

השבוע פנו אלי שלושה אנשים עם אותה אמירה: אחרי שחפרו ובדקו את נושא ההוצאה לאור – הם מרימים ידיים, זה קשה עד בלתי אפשרי פיננסית, עולה עשרות אלפי שקלים, והם מוותרים. אז זהו שלא. התכנסנו כדי לנפץ פרה לא קדושה, או נכון יותר כדי לנפץ עגל זהב: להוציא לאור ספר לא עולה עשרות אלפי שקלים.

אבל קודם כל – הדבר הכי חשוב– זה שאין צורך להוציא סכומי עתק כדי להוציא לאור ספר, לא אומר שמצד שני – הסיבה הנכונה להוציא ספר לאור היא רווח כספי. תמצאו לכם ענפים ריווחיים יותר מאשר ענף הספרים הישראלי. בכל עת, אבל ודאי בעת קורונה, כשחנויות הספרים נפתחות ונסגרות לרגעים. ההשקעה כנראה לא תחזיר את עצמה. ברוב המקרים, לא בכולם.

אז מהי הסיבה הנכונה להוציא לאור ספר? לב העניין והמשמעות של יציאה לאור בעיני – היא ביטוי עצמי שלנו, מתן קול ובמה פוטנציאליים ליצירה שלנו.

כתיבה היא פעולה של תקשורת: וזה אומר שהיא מניחה קבלת קשב של קורא בצד השני של התהליך. ומעבר לכך היא מפללת ומייחלת להערכה, להנאה, ואם נבדוק את עצמינו כאנשים כותבים עמוק פנימה, בתוך הלב, מה שאנו מייחלים לו דרך כל יצירה בכלל ודרך כתיבה בפרט הוא ביטוי שמוביל לקבלת הכרה, אהבה, לתחושת השתייכות, הצטרפות. זה לב העניין, והוא לא עניין כספי. הוא הרבה מעבר לכך.

לכן גם שלב ההוצאה לאור הוא חלק פנימי – מהותי, בתהליך היצירה, ומשלים 360 מעלות של המעגל. בדיוק כמו צייר, שסיים לצייר לעצמו עם עצמו בסטודיו שלו, ועכשיו תולה את ציוריו על קירות הגלריה, להצגת תערוכה, והוא זקוק לעיני הצופים, ומקווה גם לרכישות, כהד, כמענה, כמשוב על תהליך היצירה שלו, אולי אפילו הרבה יותר מאשר התשלום אבל ללא ספק כחלק חשוב שמגיע יחד אתו.

הבשורות הטובות הן שכיום כל מי שרוצה בכך יכול להוציא לאור ספר. בעידן הייצור והשיווק הישירים, העצמיים, אין לנו יותר צורך במתווכים, בקובעי טעם, במובילי דעה שיוציאו את הספר שלנו לאור אך ורק אם הם ימצאו אותו ראוי. אנחנו יכולים להוציא לאור את הספר שלנו בעצמינו, או עם מפיק במקרה שלי מפיקת ספרים.

אז למה זה לא חייב לעלות עשרות אלפי שקלים? כי זה לא עולה ככה. השירותים שספר זקוק להם הם עריכת לשון, הגהות, עיצוב כריכה, עימוד, ודפוס. עריכת ספרות לפני כן. וזה לא עשוי מזהב, זה לא עולה עשרות אלפי שקלים. הרבה הרבה פחות.

לצורך הוצאת ספר, כמו בכל שירות אחר, חפשו לכם את אנשי המקצוע הטובים. כן חשוב שיהיה איש מקצוע שילווה את התהליך כי הפקת ספרים ודפוס הם מקצוע, שצריך להכיר ולדעת, זה סוג של לבנות בית עם איש מקצוע, כמו אדריכל או קבלן. ולא לבד בעצמינו. אבל איש מקצוע כזה, אם הוא אמין והוגן, לעולם לא יבקש לעצמו שולי רווח של עשרות אלפי שקלים עבור הוצאה לאור של ספר, כי אין לכך הצדקה והוא אדם ישר.

ומעבר לכך, לתהליך פורה, בריא, מחזק ומעודד יצירה, כדאי לעבוד עם אנשי המקצוע שמקצועם אמנותם: האנשים שעבורם הוצאה לאור של ספר היא חלק מתהליך מבורך של יצירה, ושלב משמח של הגשמה ומימוש של התהליך.

אחד הדברים הכי מענגים הוא להפיק את הספרים שנכתבים בסדנאות הכתיבה שלי, או ספרים שליוויתי וערכתי ספרותית. התחושה היא של השלמת תהליך היצירה, וסגירה של מעגל יפהפה.

זו בעיני הדרך הנכונה להוציא לאור ספר, ואם זה אחד החלומות שלכם, אתם יותר ממוזמנים לפנות אלי בפרטי או טלפונית, ולהוציא לאור ספר יחד איתי.

תודה על הקשב, וניפגש בטור הבא. 

לצפייה בסרטון הטור ביוטיוב